ÇİĞ KURUYEMİŞLER

 

ÇİĞ KURUYEMİŞLER olarak adlandırdığımız ürünler, genellikle sık sık sofralarımızda, arkadaş sohbetlerimizde, gittiğimizde kafelerde rastladığımız kuruyemişler şeklinde bilinmektedir. Çiğ kuruyemişler, hayatımızın vazgeçilmez ürünleridir; keza, yaz-kış, evde-yazlıkta, otelde, sahilde, okulda, aklınıza gelebilecek her yerde kolayca tüketilebilmektedirler. Bu yemişlerin her birinin lezzetleri bizleri baştan çıkardığı gibi, ayrıca sağlık değeri anlamında da katkıları yüksektir. 

 

Çiğ Kuruyemişlerin Dayanılmaz Lezzeti

 

Çiğ kuruyemişler denilince, özellikle büyük protein depoları oldukları akla gelmektedir. Bu anlamda, çiğ kuruyemişleri aşağıdaki şekilde belirtmemiz mümkündür:
•    Kabuklu Fındık
•    Çiğ Fındık
•    Çiğ Siyah Ay Çekirdeği
•    Çiğ Badem
•    Çiğ Kayısı Çekirdeği
•    Çiğ Beyaz Ay Çekirdeği
•    Çiğ Fıstık
•    Çiğ Kaju
•    Kabak Çekirdeği İçi
•    Çiğ Kabak Çekirdeği 


Görüldüğü üzere, genellikle fındık, fıstık, kaju, badem, ay çekirdeği, kabak çekirdeği gibi türlerden oluşan bu kuruyemişler kavrulmadıkları, yani işlem görmedikleri için çiğ şeklinde adlandırılırlar. Bu yüzden, doğal besinlerdir. Bu kuruyemişler taze olduklarından ötürü, çabuk tüketilmelidirler. 
Çiğ kuruyemişlerin faydaları saymakla bitmez ki, uzmanlar da hemen hemen her gün belli miktarda kuruyemiş tüketimini önermektedirler. Nitekim, çiğ yemişlerdeki yağlar, işlenmiş yemişlere göre daha natürel olarak bilinmektedir. 
Çiğ kuruyemişlerin, lif deposu oldukları, bir avuç olarak atıştırıldıklarında bile vitamin, protein, karbonhidrat, magnezyum yönünden sağlık kazandırdıkları belirtilmektedir. Bu ürünlerin içerdikleri kimi yapı taşlarının, hücreleri yenilemede de etkisi olduğunun altı çizilmektedir. Kuruyemişler, günlük yaşantımızın en önemli parçalarından biri sayıldıkları gibi; diyetisyenler tarafından da çoğu diyet listesine alınmaktadırlar. Küçük çekirdek yapılanmaları şeklinde nükseden bu besinler, mide problemlerine de iyi geldikleri gibi, sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini de kuvvetlendirmektedirler. Bu ürünlerin içindeki E, B ve K vitaminleri sayesinde, bağırsaklar daha hızlı ve efektif çalışmaktadırlar. Antioksidan özellikleri sayesinde, yaşlanmayı geciktirici katkıları da olduğu tespit edilmiştir. Tip 2 diyabet hastaları için önerilen çiğ kuruyemişler, beyninizi de korurken, aynı zamanda depresyona karşı en çok tercih edilen besinler arasına girmektedir. 

 

Çitlekçi’yle Çiğ Kuruyemişin Tadına Varacaksınız

 

1989’dan bu yana, Tunçlar A.Ş olarak kuruyemiş sektöründe bir asrı deviren firmamız, Çitlekçi markası altında, çiğ kuruyemişleri en taze şekilde tutarak, evinize kadar gönderebilmektedir. Çitlekçi farkıyla üretilen bu yemişler, hem damak zevkinize, hem sağlığınıza dikkat etmeniz adına, seçkin bir paketleme sistemiyle satışa sunulmaktadır. Çitlekçi, çiğ kuruyemişte de kilo başı en uygun fiyatlarıyla sizlerin sofralarına konuk olmayı sürdürmektedir.