KURUYEMİŞLER


KURUYEMİŞLER, zengin içerikleriyle, daima vazgeçilmeksizin tüketilen temel besin gıdalarının başında gelmektedirler. Öyle ki, kuruyemiş yemeyen, ona ihtiyaç duymayan biri neredeyse yok gibidir. Hayatın hızının giderek artmasıyla, beslenme biçimlerimiz de maalesef daha sağlıksız olmaya başlamıştır. Oysa ki, ne olursa olsun, her sofrada, her öğünde, her diyette, her ortamda değişmeyen gıda malzemelerinden biri de hep kuruyemiş olmaktadır.
Kuruyemiş bereketli bir besin olduğundan ötürü, farklı zamanlarda, farklı mekânlarda ve ortamlarda karşımıza çıkmaktadır. Bir gün, ayağımızı uzatarak, günün yorgunluğunu atarken, bir gün deniz kenarında bir şeyler yudumlarken, bir gün parti ortamlarında, bir gün özel kutlamalarda, bayramlarda, veda yemeklerinde, daima ortalarda bir yerde onlara rastlarsınız. İnsanın eli sanki kuruyemişe uzanmak üzere tasarlanmıştır ki, ne zaman ortaya çerez tabağı gelse, gecenin yıldızdır. Hemen parmaklar ona uzanır. 
Kuruyemişler, fıstık, fındık, ceviz, badem, Antep fıstığı gibi genel çeşitleriyle anılsalar da; aynı zamanda kavrulmuş, karışık, kabuklu, çekirdek biçiminde de tasnif edilebilmektedirler. Kavrulmuş kuru yemişler işlem görmüşlerdir. Karışık kuruyemişler, her çeşitten bir parça barındırırlar. Kabuklu kuruyemişler, kabak ve ay çekirdeği gibi türleri içerirler. Bir de, bunlardan başka, ayrıca çekirdek çeşitleri de bulunmaktadır. 


Kuruyemişler Her Daim Ağız Tadımızdır 


Herkesin kuruyemiş sevdası ve onunla yaşadığı hikâye farklıdır. Genellikle, karışık kuruyemişler ortamlarda görülebilirken, kimi zaman da fıstık müptelaları ortalığa çıkmaktadır. Fıstık, bu anlamda her yere sızabilen en temel kuruyemişlerden biridir. Tabii, fıstık denilirken, bunun kaju ve Antep çeşitleri de yer almaktadır. Kimi ortamlarda, kokteyl tarzında daha seçkin yemişler kullanılmaktadır. Badem, fındık, ceviz gibi ürünler bunlardan sayılmaktadır. 
Kuruyemişlerin en temel özellikleri, Omega 3 ve Omega 6 yönünden zengin olmalarıdır. E, K vitaminleri gibi elementleri de içermeleri, kalp ve damar sağlığının da korunmasına yol açmaktadır. Saçlarınızın ve cildinizin parlaklılığı da yediğiniz kuruyemişlerle artmaktadır. 
Kuruyemişler, bağışıklık sistemini güçlendirmektedirler. Böylelikle, bağırsakları koruyabilmektedirler. İçerdikleri lifler, potasyum, protein, demir, çinko, magnezyum ve fosfat da, vücudun ihtiyaç duyduğu elementlere sahiptirler. Karaciğerinizin sağlığı, kronik yorgunluğunuzun giderilmesi, baş ağrılarınızın azalması, mide yanmalarınızın önlenmesi adına da kuruyemişler tavsiye edilmektedir. 


Çitlekçi Kuruyemişte Yıllanmış Bir Fark Yaratmaktadır 


Kuruyemişte gelişen bir marka olan Çitlekçi, ‘Citlekci.com.tr’ adlı kurumsal sitesiyle ve 10 perakende satış mağazasıyla sizlere hitap etmektedir. 1989’dan beri ayakta duran ve köklü bir firma olan Tunçlar A.Ş’nin güvencesiyle Türkiye’nin her yerine her türlü kuruyemiş kolaylıkla gönderilebilmektedir.